Zanesené látkové pleny - řešení

Pokud nemáte dobrou prací rutinu, zhruba po 3-4 měsících používání zjistíte, že plenka na miminku po načurání je cítit čpavkem, případně se miminko začíná v látkových plenách opruzovat.

Rodiče se pak na sociálních sítích ptají, jak je možné, že se děťátko začalo po 3 měsících používání látkových plen opruzovat, když přece nezměnili prací prášek ani nic jiného

Nebo že plenka je po načurání cítit močí - to je signál, že není dobře vypraná! Čerstvá moč zdravého dítěte totiž po čpavku (tedy rozložené močovině) není cítit vůbec. Pokud cítíte z plenky zdravého dítěte čpavek, je to proto, že je plena špatně vypraná a po navlhnutí se začne čpavek z vláken uvolňovat. A může působit podráždění pokožky aka opruzeniny. Někdy se může stát, že moč je čpavější u zánětů močových cest, při virozách, při růstu zoubků. Není proto třeba hned panikařit, ale je dobré dát si pozor na praní plen a zařadit do praní minimálně hygienický cyklus. 

Plenky začnou zapáchat právě proto, že ve vláknech zůstávají zbytky čpavku, které se uvolňují po načurání a následně dráždí pokožku děťátka. Čpavek je velmi agresivní, může docházet až k popálení pokožky - na kůži jsou pak takové "šlice" nebo "jelita". Červená, trochu opuchlá místa, kde došlo k popálení čpavkem.

Velmi často se to stává na stehýnkách z flísových lemů svrchních kalhotek, pokud nepereme pravidelně svrchní kalhotky co 2-3 dny s látkovými plenkami, nebo pokud se je rodiče snaží prát na 40 (pleny i svrchní prostě tu šedesátku nutně potřebují! Pokud si kupujete pleny, dívejte se, zda je povolené praní na 60 - pokud není, poohlédněte se po jiné značce)

Jak se v plenách zbavit usazenin a zápachu?

 1. Koupel v kyselině citronové

Kyselina citronová pomáhá odstranit minerální usazeniny jak z nedostatečně vymáchaného pracího prostředku, tak i z příliš tvrdé vody.

Napusťe si do lavoru horkou vodu z vodovovu. Doporučuji nepoužívat vařící vodu, ale skutečně jen tu horkou z kohoutku. Dávkování kyseliny citronové je 200 g na 10 litrů vody.

Rozpusťte prášek ve vodě a přidejte pleny tak, aby byly celé ponořené.

Nechte v lázni do vychladnutí, cca 2-3 hodiny. Plenky mohou a nemusí šumět. Šumění znamená, že se rozpouštějí minierální usazeniny ve vláknech.

Po skončení lázně dejte plenky vymáchat do pračky - protože jde o velké čištění, spusťe program na 60. Nepřidávejte žádný prací prostředek a nechte cyklus proběhnout. 

 

2. Koupel v perkarbonátu

Toto je diskutabilní krok, ale pokud se používá rozumně, přispěje k tomu, že vám pleny budou dlouho a dobře sloužit. Diskutovala jsem postup i s našimi zahraničními výrobci a obecně panuje shoda, že expozice 2-3 hodiny a následné vymáchání při odstraňování usazeného čpavku plenkám pomůže. Nicméně, aby se výrobci kryli, použivání perkarbonátu nedoporučují.

Protože jste ale tady, předpokládám, že přemýšlíte a použití perkarbonátu zvládnete na plenky bezpečně a k vašemu prospěchu. 

Jako v předchozím bodě, použijte horkou vodu z vodovodu. Perkarbonát potřebuje alespoň 60 stupňů, takže tady doporučím do 10 litrového lavoru přidat ještě 2-3 konvice vařící vody. Pokud máte sůl na skvrny s taedem, nemusíte teplotu vody tolik řešit. 

Rozpusťte v lázni perkarbonát.

Vložte pleny a řádně je ponořte pomocí vařečky, nebo pomocí pro prádlo určeného zvonu na odpady. Dbejte na to, aby opravdu všechny plenky byly dobře nasáklé a ponořené.

Nechte v lázni do vychladnutí, cca 2-3 hodiny.

Po skončení lázně dejte plenky bez prodlení vymáchat do pračky -  a opět, protože jde o velké čištění, spusťe program na 60. Nepřidávejte žádný prací prostředek a nechte cyklus proběhnout. Tak se pleny dobře vymáchají a vyperou.

Po vyprání by mokrá plenka neměla být cítit vůbec ničím, ani čpavkem ani parfemem z pracího prášku

 

 To, proč je perkarbonát strašák pro pleny, je právě dlouhá nebo dlouhodobá expozice, nepřidávejte ho proto do každého praní. Pokud ho použijete jednou za čas, v rámci čistění plen,  pomůže vám to udržet vaše pleny čisté a bez čpavku a dlouho krásné. Obvykle tu největší škodu způsobí na vláknech právě čpavek, a nikoli perkarbonát. Pleny se rozpadají kvůli čpavku a praní "na sucho", s nedostatkem vody, kdy se o sebe prádlo příliš dře (a ani se pořádně nevymyje čpavek z vláken).

Pokud vás přesto perkarbonát znejisťuje a máte obavy ho použít, doporočuji zvolit MioFresh desinfekční prostředek, který pochází přímo od plenkového výrobce Bambinomio a je osvědčený a na plenky bezpečný. 

3. Sanytol desinfekční prostředek

Pokud to nezabralo a stále cítíte z mokrých plen čpavek nebo jiný zápach, dejte vyprat opět na 60, ale přidejte místo pracího cyklu desinfekční prostředek na prádlo Sanytol (nebo alternativu s jiným názvem) v dávkování 2 dcl místo pracího prostředku. Místo Sanytolu můžete použít i jinak pojmenovanou desinfekci na prádlo s obsahem didecyldimethylamoniumchloridu (DDAC).

Osobně doporučuji používat tyto biocidní prostředky s obsahem DDAC jen v odůvodněných případech, jako jsou rotaviry, nebo problémy s kvasinkami či plísněmi v plenách. Biocidní připravky jsou toxické jednak pro vodní organismy a druhak je dobré používat je velmi jak v domácnosti na povrchy, tak i opatrně na dětské i na dospělé prádlo. Existují totiž pochynosti o jeho bezpečnosti, u myší byly pozorovány poruchy reprodukční schopnosti a vliv na dýchací ústrojí. Rozhodně nejde o non-toxic postup, ale v případě, že máme s plenkami problém, i sanytol uvádím jako možnost ke zvážení.

V případě rotavirové infekce je ale použití desinfekce s DDAC v podstatě jedinou možností na veškeré zasažené prádlo i plochy, pokud chceme infekci v domácnosti zastavit. A kdo jste rotavirovou infekci zažil, tak víte, že ji zastavit rozhodně chcete. 

Kolikrát to zopakovat?

Měla jsem za 18 let působení v Látkovkách v ruce několik dávek plen, kde bylo potřeba zopakovat postup bodů 1-3 celkem třikrát, než se podařilo z vláken odstranit dlouhodobý nános čpavku a minerálních usazenin. Nakonec se to vždy podařilo - ale vězte, že to vyžaduje obrovské množství vody, času a vašeho úsilí. Je lepší zasáhnout včas preventivně hygienickým cyklem, než muset jet toto náročné kolečko. 

Vhodný program na pračce

Bohužel problémy způsobují často samy pračky, protože nedávkují dostatek vody - hledejte v návodu svojí pračky vhodný program nebo kombinaci programů. Často se osvědčuje dát Quick program na začátek, na "máchání", a pak dvouhodinový program na 60 s přídavkem vody. Někdy stačí jen dávat na začátku samostatné máchání a po jeho dokončení zapnout program na 60. Hledejte programy, které mají okolo 2 hodin. Moje 9 kilová pračka má program na 60 skoro 3,5 hodinový - to je i na plenky moc a navíc nikdy nenaplním celý buben. Proto dávám poloviční náplň a čas pak vychází 

Myslete na prevenci

Dbejte na pravidelné měsíční čištění pračky - jednou za 4-6 týdnů vyperte něco na 90 (třeba osušky) s přídavkem kyseliny citronové nebo sody nebo octa. Tím odstraníte minerální usazeniny z bubnu i topné spirály. Všichni naši opraváři mě ujišťovali, že se octa ani potravinářské kysliny nemusím v pračce bát, protože oni používají na dílně na čištění kyselinu neporovnatelně silnější. Důležité je - jako i u plenek - nenechat pračku v dlouhodobé expozici kyselině. Po čistícím cyklu otřít vlhkým hadříkem gumové těsnění a dát prát rovnou prádlo. 

Pokud váš výrobce pračky či opravář kyselinu citronovou či ocet nedoporučuje, zvolte prostředek, který váš výrobce pračky doporučuje v návodu.  

 Pokud máte tvrdou vodu, zvažte přidávání prací sody k pracímu prostředku - zvýšíte tak efektivitu praní a snížite usazování minerálních zbytků ve vláknech. A jako bonus snížíte spotřebu pracího prášku.

 

Praní zdar a plenkám zvláště!

 

 

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.  

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

Čištění pračky 

.

Kolik stojí vyprání pračky s plenkami? .  

 

Blog latkovky.cz - další články