Výhody nošení dětí
"Nepochybuji o tom, že by matky bojovaly za to, aby miminko nebylo ani minutu o samotě, kdyby věděly, jak trpí, když osamoceně pláče v postýlce, jak smutné je jeho toužení a jak vážné následky může tato deprivace mít pro vývoj jeho osobnosti a jeho schopnosti žít spokojený život."
Jean Liedloffová, Koncept kontinua
Nošení dětí se v naší západní kultuře zdá jako něco nového, moderního. Ve skutečnosti jde naopak o návrat k původnímu konceptu, kdy miminka po příchodu na svět byla členy tlupy nošena a chráněna, dokud nebyla připravena na samostatný život. Blízkost pečující osoby znamenala život. Samota a tma znamenala smrt. Tyto pocity máme atavisticky zakódované v sobě a proto miminka nejsou rády o samotě a pláčem to dávají najevo. A je to tak v pořádku. Miminko, které o samotě pláče, není "rozbité". Naopak, je zcela v pořádku a hlásí se o životodárný kontakt.
Protože nám chybí mezigenerační sdílení přirozené péče o miminka a protože naše kultura "zapomněla", jak pečovat o miminka a nahradila to péčí technickou a studenou, musíme hledat vzory u přírodních národů a snažit se o citlivou aplikaci do naší dnešní situace. To nebývá vždy jednoduché a přináší to mnoho hledání a zkoušení.
Nošení dětí patří do základní výbavy rodičovství. Miminka potřebují být nošena,potřebují se naučit uvolňovat se bezpečně na těle matky nebo jiné pečující osoby. Z těla matky se také snáze seznamují s okolním světem, čelí nepříjemným podnětům. Na těle matky při nošení také aktivně zapojují svalové skupiny a připravují se tak na svůj další vývojový úkol - lezení a následné vzpřímení. Nošení dítěte v šátku není vůbec pro miminko pasivním pohybem.
Protože jsme součástí západní kultury, kde se dlouhodobě preferuje separace dítěte od rodičů, často nám chybí cit pro správné a bezpečné nošení. Proto se to potřebujeme učit. Někdy bohužel nad aspektem zdravotním a bezpečnostním převažují trendy komerční - tak se snadno setkáte v obchodech s nosítky, která jsou pro nošení dětí nevhodná, ale mají velkou reklamu a jsou prodávána pod známými značkami dětských výrobců. Přesto nejsou taková nosítka pro miminka vhodná.
Zdravé nošení je důležité jak pro dítě, tak pro nosiče. I ten, kdo nosí, by měl mít páteř ve zdravém postavení. Tak si pak nošením posiluje a zpevňuje střed těla a zlepšuje vnitřní stabilitu. Bohužel, sami často máme špatné pohybové stereotypy a při nošení nás to může naplno upozornit bolestí. Doporočuji konzultovat s kvalitním fyzioterapeutem nápravu nevhodných pohybových stereotypů. Můžete tak mateřství a nošení vzít jako výzvu i pro sebe a zlepšit svojí fyzičku i zdravé držení těla :-).
Jak poznat bezpečné ergonomické nosítko?
-
Nošení čelem od nosiče - NEBRAT
První signál, zda je nosítko vhodné pro nošení miminka, většinou bývá možnost polohy čelem od rodiče - pokud ji nosítko umožňuje, nesplňuje většinou ergonomickou polohu pro nošení dětí do 1 roku. Nošení čelem od nosiče je nevhodné nejen z fyziologického hlediska (páteř miminka není na takové zatížení ve visu ještě připravena), ale i z psychologického.
Děťátko čelem vpřed je vystaveno neutuchajícímu proudu podnětů, před kterým nemá možnost nikam uhnout. Dítě takto umístěné do nosítka nemá možnost při informačním přetížení své nervové soustavy uhnout, schovat hlavičku, přerušit tok podnětů. Takové děťátko pak "vypne" - na ulici určitě potkáváte takto visící miminka. Většinou bývají apatická, jako bez života, často s vyhaslým pohledem. Jejich mozek pod nezvládnutelným proudem podnětů jakoby vypnul. Takové děti - jsou-li takto nošeny dlouhodobě a vystavovány neúměrnému množství a síle podnětů, budou časem k aktivaci potřebovat silnější a silnější podněty a problémy se mohou rozrůst až k různým poruchám pozornosti (záleží na citlivosti každého jedince).
Zejména, pokud máte citlivé, dráždivé plačtivé dítě, měli byste se nošení čelem do světa vyhnout. Již tak citlivou nervovou soustavu svého dítěte tím zbytečně přetěžujete. Následky se pak mohou projevit ve školním věku. Máte to u svého dítěte plně ve svých rukách.
Nošení miminka čelem dopředu není zcela zavrženíhodné - pro většinu miminek ale bude příjemné a bezpečné po dobu do 10 minut. Potom začnou vykazovat známky únavy a držíte-li dítě v náruči bez nosítka, ucítíte, že se bude chtít otočit a zabořit vám hlavičku do hrudníku a být čelem opět k vám.
Rodiče, kteří nosí miminka čelem dopředu, často říkají, že se to jejich děťáktu tak líbí. Nerozporuji, že jsou zvídavé odvážné děti, které touží mít od novorozeneckého věku rozhled. Ale vždy je důležité děťátku umožnit, aby samo mohlo přerušit proud podnětů a uhnout, zahrabat se. Většina dětí nebude cítit potřebu rozhlížet se intenzivně po okolí před 3. měsícem života, často dokonce před 6. měsíce. Po půlroce už budou některá miminka ráda nošena na boku, kterážto pozice jim umožňuje dobrý rozhled po okolí a zároveň snadnou možnost odvrátit se k nosiči a uhnout tak proudu podnětů do bezpečí. Některá miminka už si po půlroce budou užívat i nošení na zádech. Z pozice na zádech mají děti velmi dobrý rozhled a zároveň zůstává zachována možnost zabořit hlavičku do bezpečí a uhnout tak unavujícímu proudu podnětů.
Proč doporučuji nebrat nosítka, která inzerují možnost nosit čelem dopředu? Tato nosítka vycházejí vstříct komerční poptávce rodičů, bez respektování přirozeného neurofyziologického vývoje miminka. Takové nosítko dítě zcela jistě nezabije, ale nošení v něm může na dítěti zanechat dlouhodobé následky, které se mohou projevit až později jak na fyzickém tak na psychickém stavu dítěte. Může se objevit vadném držení těla, bolesti zad, případně deformity páteře či kyčlí.
Dlouhodobé studie, které by sledovaly dopad visítek na zdraví dětí bohužel zatím neexistují, takže lze vysuzovat jen ze stupně poznání, jaké máme v současnosti ohledně fyziologického vývoje dítěte.
-
M poloha nožiček a C zakřivení páteře
Tato dvě kritéria jsou klíčová pro výběr nosítka pro miminko od narození do cca 1 roku. Vývoj zakřivení páteře totiž probíhá postupně, jak dochází ke vzpřimování. Poloha M - říká se jí taky poloha žáby - je důležitá pro miminko z toho důvodu, že zajišťuje, že na páteř miminka nebude vyvíjen v nosítku nepřiměřený tlak. Miminko musí být v nosítku v takové poloze, která odpovídá jeho fyziologické vývojové zralosti - což znamená, že dokud dítě samo nesedí a nechodí, neměly by být zatěžovány nošením sedací hrboly páteře (dítě by nemělo v nosítku viset za rozkrok - jednoduše řečeno).
Pokud jsou nožky do pozice M, páteř miminka se automaticky zakulatí do C. Kolínka jsou výš, než zadeček, nosítko poskytuje podporu od kolínka ke kolínku (zejména u šátku se to dá krásně roztáhnout přesně podle potřeby miminka).
"V nosítku zajišťuje M poloha nožiček to, že na páteř dítěte nebude vyvíjen nepřiměřený tlak a dítě nebude v takovém postavení (páteře, kyčlí), na které ještě jeho vývojová zralost nestačí. Ve vývoji dítěte dochází k napřímení až na začátku 9. měsíce, kdy začíná samo sedět. Do té doby není vhodné dítě posazovat nebo držet ve vertikálních polohách, které by vyžadovaly oporu o sedací hrboly. Začátek 9. měsíce je pouhým začátkem období, kdy se dítě učí více ovládat oblast pánve a teprve až se vzpřímením do stoje (tedy touto novou funkcí těla, když je zvládnuta) se postupně dotváří ono dvojesovité zakřivení páteře.
Z vývojového hlediska je tedy poloha nožiček do M u nosítek vhodná (resp. poloha, která není do M je nevhodná a rozhodně by se neměla používat) minimálně do 9-12 měsíců věku dítěte, u starších dětí již není nezbytně nutná, ale pro dítě (zejména ve spánku, kdy je uvolněn svalový tonus) je mnohem vhodnější (a pohodlnější)."
fyzioterapeutka Mariana Vášková
Nabízíme pouze ergonomická nosítka
V nabídce na Látkovkách najdete jen značková nosítka, která odpovídají ergonomickým požadavkům na bezpečné a zdravé nošení dětí. Nosítka jsou většinou rostoucí - tak, aby mohla být používána od narození až po úplné odpoutání dítěte k samostatnosti (většina je minimálně do 20 kg váhy dítěte).
Jsme oficiálními distributory nosítek Manduca i Kibi. U nás si můžete být jisti, že kupujete originál, ve správné velikosti, s akreditovanými sponami - žádnou napodobeninu s užším sedem apod.
Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.