Proč uvažovat o látkových plenkách v roce 2024?

 

Látkovat v moderním světě? Proč bychom o tom alespoň mohli (ne-li měli) všichni uvažovat...?

V poslední době se často setkávám s výroky typu:

  • "proč si přiděláváš v moderní době s látkováním starosti?"
  • "nemáš na mateřský co dělat, že ses rozhodla prát pleny?"
  • "no, já mám starostí s dítětem dost, a ještě k tomu bych měla prát plenky?"

Ráda bych hned na začátek článku uvedla, že moderní látkové plenky nepereme ručně, ale používáme AUTOMATICKOU PRAČKU. Dokonce je můžeme sušit v sušičce a v žádném případě je nežehlíme! To je jeden z výrazných rozdílů, porovnáme-li dobu "našich maminek a babiček" a dobu současnou. Máme ten luxus, který spočívá v tom, že prádlo (ať už jakékoliv) do pračky prostě vhodíme, zmáčkneme čudlík a čekáme, až pračka vykoná svou práci. Mezitím se můžeme věnovat veškerým svým činnostem.

Moderní uspěchaná doba nás vede k zaběhnutým stereotypům, kterými jsou v oblasti přebalování bezpochyby pleny jednorázové. Rozumíme, že každý produkt, každá činnost a každé rozhodnutí má nějaké opodstatnění, své silné a slabé stránky. Pojďme se tedy v krátkosti podívat jaké osobní výhody a nevýhody nám přináší látkové plenky (seřadila jsem je podle důležitosti, jak to vnímám já osobně):

  1. vím přesně, do čeho oblékám citlivé partie svého dítěte. Uvědomuju si, že moje dítě v pleně stráví zhruba 2-3 roky téměř non-stop, proto je pro mě důležité, že znám složení produktů, který na něho nasazuju.
  2. na základě vlastní zkušenosti vím, že používání látkových hygienických produktů (menstruační potřeby) je mnohem pohodlnější než produkty jednorázové. Stejný komfort chci poskytnout i svému dítěti.
  3. udržitelné dětské potřeby (plenky, ubrousky, podložky) šetří mou peněženku. I v případě porovnání nejlevnější možné látkové výbavičky s nejlevnější jednorázovou alternativou vychází úspora za plenkové období i se započtením nákladů na praní (tj. voda, energie, prací prostředek).
  4. látkové plenky, které jsem zakoupila a už je dále nebudu používat, mohu použít na další dítě, případně obdarovat kamarádku, známou nebo jinou rodinu. Můžu je též prodat na bazaru a část své investice si vrátit.
  5. nemusím řešit neustálý nákup jednorázových produktů, hlídat akce a myslet na to, že každé další přebalení mě stojí X Kč :-) (úsměvné, ale ano, i takové historky jsem slyšela).

Osobní nevýhody:

  1. jednou za 2-3 dny si musím vzpomenout a pustit pračku, občas je potřeba dokoupit prací prostředek

Kromě osobních výhod přináší látkování jednu ohromnou výhodu pro společnost:

  • ušetříte planetě cca 1 tunu nerozložitelného odpadu ročně za jedno dítě. "Ekologické" nebo "bio-rozložitelné" jednorázové produkty se bez vhodných podmínek pro kompostování na skládkách (které tyto podmínky nemají) rozkládají stejně dlouho, jako konvenční jednorázové produkty.

O tom, jakou váhu mají jednotlivé výhody vůči nevýhodám si v konečném důsledku musí rozhodnout každý sám. Já osobně jsem přesvědčená, že výhody látkových plen mnohonásobně převyšují jejich nevýhody. 

Nakonec bych snad jen chtěla dodat, že látkování není "všechno a nebo nic". Došel Vám prací prášek? Jedete na dovolenou nebo na celodenní výlet? Hodně Vám dítko čůrá v noci a nedaří se Vám vyladit správnou látkovou plenku? Látkové plenky se dají krásně kombinovat s těmi jednorázovými. Pamatujte, že každá plenka se počítá!

A příště se spolu podíváme na nejčastější mýty spojené s látkovými plenkami.

Krásný den Vám přeje

Jana z Látkovek