Kolik stojí vyprání pračky s plenkami?
Se zdražováním energií se objevují na sociálních sítích dotazy, jestli se při současných cenách energií látkové pleny vůbec ještě vyplatí.
Předpokládám, že se tak ptají ti, kteří látkují kvůli finančním úsporám. Ti, kteří látkují z důvodů ekologie nebo z důvodu zdravotních benefitů pro dítě, či že se chtějí vyhnout škodlivým látkám v jednorázových plenách, tuto otázku zatím nejspíš nezvažují, protože jejich důvody používat látkové pleny jsou pořád silnější, než peníze. (Ačkoli i vy - pokud to čtete - budete nejspíš příjemně překvapeni. Já vím, spoiler.)
Takže - vyplatí se používat i v roce 2022 při zdražování energií látkové plenky?
Pojďme si to propočítat – znovu, jako už tolikrát, s aktuálními cenami. Otázka "Vyplatí se to" je totiž stará, jako jsou internetová plenková fóra a starší, než facebook sám. Paradoxní, že?
Jako modelový příklad si vezmeme pračku na 7 kg, třeba Bosch.
- Délka pracího programu na 60 s plnou náplní je 02:41 h
- Energie, kterou pračka spotřebuje, je 1,33 kWh
- Množství vody na cyklus: 60 l
Průměrné ceny elektřiny jsem našla v tabulce třeba zde. Pro náš výpočet budu brát ty skoro nejkatastrofičtější čísla, souhlas?
Vezmu druhou nejdražší cenu za kWh, což je zhruba 8,50 Kč
Za elektriku u jedné pračky na 60 tak zaplatím 11,3 kč
K tomu musím připočíst vodné a stočné. To beru z webu Naše voda.
Počítám zase pesimisticky s částkou 100 Kč za m3 čili 100 Kč za 1000 l vody. Z toho plyne, že za 1 litr vody platím 0,1 Kč.
Za pračku s 60 l vody zaplatím 6 Kč za vodu.
Prací prášek počítám běžný komerční - 5 Kč na prací dávku.
Za jedno praní látkových plen na 60 zaplatím v 7 kg pračce Bosch 22,3 Kč.
To je asi tak cena půl kila jablek nebo 9 rohlíků.
Týdně peru třikrát, takže mě to stojí asi 21 rohlíků.
Měsíčně pereme potom v 7 kilové pračce v pesimistické cenové variantě za cca 265 Kč.
A co to přidané máchání, jak se doporučuje u moderních plenek?
Pokud látkujeme z finančních důvodů, často používáme klasické čtvercové pleny. Ty se perou dobře i v klasickém jednoduché programu na 60 stupňů.
Ale moderní látkové pleny ze sofistikovaných savých materiálů bohužel v moderních pračkách nebývají úplně nejlíp vyprané. Proto se u moderních látkových plen doporučujeme ještě samostatné máchání, nebo pak u starších dětí ještě krátký program na předeprání, aby nedocházelo k usazování minerálních nečistot ve vláknech (amoniak, vápník, apod). Pokud to takto používáte, je ještě potřeba přidat údaje za krátký program nebo máchání.
U naší modelové pračky Bosch by to pak bylo:
- Máchání 10-20 l
- Energie po d 1 kWh
- Odhadem přidáme cca 11 Kč
Celkově jedno praní na 60 se samostatným přidaným mácháním nás pak v pesimistické cenové variantě stojí okolo 33 korun.
Týdně je to necelých 100 Kč, měsíčně pak 400 Kč komplet za praní plen plen.
Mám se tedy pro látkové pleny rozhodnout?
Jestli se vám používání látkových plen vyplatí či nikoli je pouze jen na vašem rozhodnutí. Myslím, že s penězi vlastně příliš nesouvisí. Ty tři pračky týdně jsou totiž pořád ještě - i přes velký nárůst cen energií - zanedbatelná částka vynakládaná na potřeby dítěte.
Pokud už látkové pleny máte, nevyplatí se vám je měnit kvůli nárůstů cen energií za jednorázové.
Ani v případě, že byste dítěti dali jen 3 papírové pleny denně (jednu ráno, jednu po obědě a poslední čistou na noc - doufám, že tohle neděláte, protože děti nám to vrátí, až budeme v seniorhausu, a věřte mi, že něco takového pro sebe nechcete...), nedosáhnete měsíčně lepší ceny, než je cena praní.
Měsíčně by to totiž bylo 90 papírových jednorázových plen, což je i při ceně 3 kč za plenu 270 Kč a to je v podstatě srovnatelná částka, jakou dáte měsíčně za těch 12 praček s látkovými plenkami.
I při třech papírových plenách na 24 hodin pro miminko neušetříte žádné pleníze ve srovnání s praním látkových plen.
Pokud už tedy látkové pleny máte, nepřestávejte je používat. Nevyplatí se kvůli nárůstu cen energií používat jednorázové pleny.
Nezapomeňte, že s látkovými plenami nemusíte dělat kompromisy a šetřit na dítěti a přebalovat ho dvakrát denně.
Máte naopak možnost ho přebalovat přesně podle jeho potřeb.
Máte možnost, aby vaše dítě bylo celý den v čisté plence, protože nemusíte čekat, až načurá dostatečné množství do jednorázové pleny, "aby se vám ji vyplatilo" ji vyhodit.
S látkovými plenami a přebalováním podle potřeb dítěte také snadněji dítě odplenkujete.
Rozhodnutí ohledně látkových plen a péče o vaše dítě a jak často ho přebalujete je vaše. Vás, jako jeho rodičů.
Pokud váháte a chcete o plenách další informace, podívejte se na studii z roku 2020 ohledně škodlivých a toxických látek nalezených v jednorázových plenách.
A mimochodem, i výrobce jednorázových plen Pampers doporučuje aby dítě bylo za den přebaleno do čisté plenky 5 - 7x. To jen tak na závěr. Nosit si totiž půl dne na těle záchod není zdravé pro nikoho a s žádnou plenkou.
Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz |
Další články, které by vás mohly zajímat:
|
Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.