Jak sušit pleny v zimě
Zima, a ještě víc snad i podzim, je z hlediska sušení plenek vždycky náročné období. Jak si to udělat co nejjednoduší, když nemáte sušičku, nebo ji nechcete použítvat úplně na každou pračku?
Držte se rutiny
Mějte svůj prací a sušící rytmus a zkuste se ho držet. Rytmus rutiny dokáže velmi zjednodušit život. Mě třeba fungovalo dát prát pleny hned ráno, kolem oběd je pověsit ven a na noc dát sušák do obýváku před topení, později - když jsme je měli - před krbová kamna. Druhý den dopoledne s dětmi složit, případně ještě extra savé noční pleny dát doschnout na přídavný sušáček k topení. A další ráno znovu dokolečka. Tento rytmus zajišťoval pravidelný přísun čistých a suchých plen i ve vlhkém podzimu, zimě a i na jaře.
Sušení venku na sušáku
Pokud to jen trochu jde, nevzdávejte se sušení venku. Pokud neprší, profouknutí plenkám venku jen prospěje. Na noc pak sušák můžete přesunout pod střechu. Nebo pokud máte sušák i přes noc venku, tak na noc ho zakrýt igelitem nebo dát třeba pod slunečník. Při navlhlém podzimu a zimě se ale dosušování uvnitř nevyhnete. Doporučuji sušit přes den venku, a na noc dejte plenky se sušákem dovnitř. Tím obvykle sušení velmi urychlíte - a v noci sušák doma nebude překážet a plenky využijí zbytkové teplo domova.
Plenky a mráz
V mrazu schne prádlo skvěle. Nemusíte se ho bát ani s plenkami. Má to trochu podobná pravidla jako u sušičky - opatrná manipulace.
Zejména na plenky s PULem je potřeba opatrně - plenky s PUL věšte v mrazu na rovno, nepřehýbejte je. Tím se vyhnete riziku, že PUL poškodíte při sbírání ze sušáku. Nejlepší samozřejmě je dát plenky sušit na mráz na sušáku, a pak celý sušák přenést třeba na noc do místnosti. Tam plenky krásně povolí svoji mrazivou ztuhlost a můžete je ráno bez problémů sundat a složit.
Pokud sbíráte ze sušáku z venku pleny zmrzlé jako prkno, nekruťte s nimi, nenatahujte je, nelámejte. Nechte je v klidu chvíli povolit uvnitř, než s nimi budete dál manipulovat. Je to podobné pravidlo, jako při vyndavání plen ze sušičky - tam pro změnu nenatahujeme a nekroutíme s ještě teplými plenkami a necháváme je v klidu vychladnout, než je začneme skládat.
Sušení na přídavném sušáku na topení
Znáte takový ten malý skládací sušáček, který se dá zavěsit na topení? Tak to by mohl být váš plenkový pomocník. Hlavně pro savé, dlouhoschnoucí plenky, které se nedosuší přes noc na sušáku. Na tento zavěšovací sušák jen nedávejte PUL hned na první lajnu, která je u topení. Jinak je to opravdu výborný pomocník v domácnosti.
Závěsný sušák u stropu
Skvělé řešení do malých bytů. Nejčastěji bývá takový sušák v koupelně nad vanou. Nebojte se ale přidělat další i do jiné místnosti - jen dočasně, dokud je dítě malé a prádla je hodně. Závěsný sušák nezabírá cenné místo na zemi, v tom je jeho největší silná stránka. A pak taky, že teplo stoupá vzhůru, takže prádlo schne dobře a rychle.
Malá přenosná sušička
Tuhle možnost zmínila na jedné plenkové diskusi jedna látkařka - já jsem tyto malé krabicové sušičk do této chvíle znala jen z USA. Je to malá krabice na dosušování prádla, ve velikosti odpadkového koše. Takže nemá takové prostorové nároky, jako klasický velký spotřebič. Je na dosušování a nevejde se tam celá várka plenek, ale tak 3-4 noční kalhotovky, co odmítly uschnout na sušáku.
Cena Zap Dry sušičky od Klarsteinu je teď okolo 3,5 Kč v zimní akci (žádný kontrakt s nimi nemám :D )
Odvlčovač
Dalším velkým pomocníkem pro vás v zimě může být odvlhčovač - sušení prádla uvnitř může zvyšovat vlhkost nad únosnou hladinu, a to celé může vést k tvorbě plísní. Některé domy k tomu mají sklony, jinde to problém není. Pokud na plísně z vlhkosti váš byt trpí, tak odvlčovač je úplně jasná volba a nad jeho pořízením moc neváhejte. Pomůže i pokud doma sušíte jen prádlo a ne látkové plenky. S rozrůstáním rodiny se totiž množí počet praček a sušeného prádla tak jak tak.
Pořízení odvlhčovače je podle plochy místnosti od cca 2 do 10 tis.
Materiály plen
Pokud sušíte doma bez sušičky, je dobré zohlednit matariály plen tak, aby alespoň něco schlo opravdu rychle (a bylo tak připraveno rychle k použití). Hodně savé materiály jsou totiž super, ale bohužel mají i dlouhý čas schnutí. Výrobci se to snaží různě obejít dlouhými vkládacími "choboty", nacvakávacími vkládacími plenkami. Mějte ve svojí výbavě něco rychleschnoucího. Můžou to být třeba klasické čtverce, nebo vícevrstevné plenky, které můžete sušit na radiátoru, nebo vkládací savé plenky z mikrofroté. Správně nakombinovanou plenkovou výbavou si ušetříte stres z hledání suché čisté plenky a nebudete muset sáhnout po jednorázové (protože třeba mě to vždycky hrozně narušilo látkovací morálku). Rovněž tak už na podzim se ukáže, jestli máme správný počet plenek - jestli nám pleny stíhají schnout a nedostáváme se pod tlak s nedostatkem připravených plenek na přebalování. První podzim obvykle bývá příležitostí k revizi počtu plen a případného doplnění o nějaké rychloschnoucí kousky.
**** SOUTĚŽ ****
Pošlete popis svojí zimní rutiny a fotku, jak sušíte ve špatném počasí plenky!
15. ledna 2022 pak vylusuji z došlých příspěvků jednu majitelku sušící ikea chobotničky!
Příspěvky mi můžete posílat na mail, nebo na instagram nebo na facebook!
Ať vám to i v zimě dobře schne!
Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.