Jak dobíjet energii jako máma

Být mámou je veliké dobrodružství. A jako každé dobrodružství i rodičovství s sebou přináší chvíle, kdy máme pocit, že nemůžeme, že máme dost. Dochází nám energie. Obvykle se kousneme a dotáhneme to. Ale, ruku na srdce, následuje potom potřebný odpočinek? Chováme se k sobě alespoň tak, jako ke svému telefonu, a dobíjíme si pravidelně energii? 

Někdy je těžké najít si čas pro dobití energie, ale jako máma čtyř dětí vám doporučuji to dělat průbězně a neodkládat. Protože čím déle se podinvestováváme, tím horší bude nakonec naše vyhoření. Čím si tedy můžeme dobít energii?

1. Spánkový režim

Spánek je posvátný. Jak u dětí, tak i u rodičů. Spánkový režim je jedním z nejdůležitějších faktorů pro dobíjení energie. Což může být velká výzva s malými dětmi. Mít dostatek spánku jako rodič malého dítěte, to zní jako něco nemožného. Přesto se na to pokuste soustředit. Zkuste si vytvořit rutinu pro spaní a držet se jí, i když to může být náročné a budete z ní muset často improvizovaně uhýbat. Zapojte svoji podpůrnou síť - partnera, rodinu. 

Mě jako nejjednodušší s malými dětmi přišlo večer prostě ulehnout s nimi. A práci, jako je úklid a příprava jídla, dělat také s nimi - ale přes den, jako hru. Velký pomocník v tom je nošení dětí - v šátku, v ergonomickém nosítku. A co se úklidu týká, tam mi nesmírně pomáhá koncept minimalismu (ne, že by mi to šlo, ale jako ideál) a taky být hodně venku s dětmi (protože když nejsme doma, neuděláme tam nepořádek, který je pak potřeba uklízet!). Později jsem se naučila si zdřímnout s dětmi i po obědě, kdy jsem tak i po náročných nocích dokázala dotáhnout den s dětmi až do večera v dobrém fyzickém i psychickém stavu.

 2. Strava

Správná strava je další z klíčů pro udržení energie. Jídlo s dostatkem vitamínů a minerálů může pomoci udržet vaše tělo v dobré kondici. Snažte se jíst čerstvé potraviny a vyhnout se procesovaným potravinám a cukrům (haha, to nám říká každý, že jo? Ale když ono to opravdu funguje). Pokud máte problémy s časem, zkuste si naplánovat jídla dopředu a připravte si několik jídel najednou, aby se vám snáze podařilo udržet se na zdravé stravě. 

Já jsem si dělávala (a dělám občas i teď, s teenagery) jídelníček s dětmi na týden - pomáhalo mi to i omezit čas, který jsem musela trávit nakupováním (a který mě vyčerpával - každý nákup s dětmi pro mě byl extrémně náročný, takže jet nakoupit jednou týdně večer sama a bez dětí, to bylo pro mě tak akorát zvládnutelné). A další pro mě důležité bylo nedojídat po dětech. Nakládat malé porce a vést děti raději k přidávání si, než aby mi bylo líto nedojedky vyhodit a tak je raději sním, ačkoli nejsem úplně hladová. 

3. Relaxace

Relaxace může být pro matky s dětmi něco jako jednorožec - všichni po něm toužíme, ale nevíme, kde ho hledat. Co je vlastně relaxace? V určitém životním období to pro matku může být i desetiminutovka o samotě na toaletě. Jo, tak náročná období prostě v životě mámy existují. Zkusme se ale zamyslet, co nás bavilo ještě před dětmi? Čtení? Šití? Volejbal? Běhání? Můžu se s někým domluvit, abych získala čas na to, co mě dřív živilo a sytilo? S kamarádkou, se sousedkou, s otcem dětí? Může partner jeden večer v týdnu převzít, abych mohla jít do sauny? Můžu dát děti na jedno dopoledne na hlídání nebo do jesliček nebo do školky? 

A nebo taky - alespoń jednou za týden si třeba napustit vanu, zamknout dveře a nechat domácnost i uložení dětí partnerovi. Buďme kreativní - z dlouhodobého hlediska se totiž pravidelná chvilka pro sebe vrátí celé rodině násobně v podobě živé a radostné mámy a ženy. 

 

4. Kruhy vašich lidí

Hledejte a shromažďujte kolem sebe lidi, s kterými je vám dobře, s kterými si umíte navzájem pomoci. Zjistěte, kde ve vašem okolí je třeba možnost nechat si pohlídat dítě, nebo jestli je někde v okolí někdo fajn, kdo vám může jedo odpoledne v týdnu pohlídat dítě / děti. Nebo kdo vám přijde domů uklidit. Nebojte se využívat různých druhů pomoci. Být mámou je náročná činnost a vychovávat a pečovat o dítě bychom neměly zcela samy. 

Máte v okolí mateřské centrum s herničkou? Kde si dítě pohraje a vy zatím můžete třeba číst knihu? (Nebo psát svoji vlastní knihu? !)

Máte lidi, s kterými můžete na kafe? S dětmi? Bez dětí? Komu můžete zavolat, když vám není dobře a potřebujete pomoc? Budovat si síť kontaktů může být velká výzva, hlavně pro introverty. Ale taková síť "vašich lidí" je z mého pohledu naprosto klíčová. Třeba kamarádka, která vám vyzvedne dítě ze školky, když se zdržíte v práci nebo s dalším dítětem u doktora. 

 

K výchově dítěte je zapotřebí vesnice

Fráze "k výchově dítěte je zapotřebí vesnice"  je moje oblíbená. Protože předává poselství, že sice můžeme všechno dělat samy, ale nemusíme a ani to není zdravé pro dítě ani pro nás. Je to afrického přísloví a vyjadřuje poselství, že k zajištění výchovy dětí je zapotřebí mnoha lidí, "vesnice", kteří dětem poskytnou bezpečí, jež potřebují k rozvoji a rozkvětu, a umožní jim realizovat jejich naděje a sny. A umožní i rodičům mít dostatek energie a chuti k životu. Dnes je často naše "vesnice" rozptýlená a roztříštěná a jako jednotlivci jsme izolováni a neumíme, či nejsme ochotni, žádat o pomoc ostatní nebo jim ji poskytovat. Pojďme aktivně tvořit svoji vesnici - bude v ní dobře našim dětem i nám samotným. 

A nezapomeňte - pečujte o svoji energii alespoň tak, jako pečujete o svůj mobil. Dobíjejte se pravidelně!

Krásný den matek!

Markéta, Látkovky.cz