Chci to zkusit! Aneb jak začít s látkováním?
Rozhodli jste se, že byste to rádi zkusili. Že látkování je možná ta pravá cesta pro Vás a Vaše dítě. Ale nevíte jak začít? Nabídka je příliš široká a nevíte z čeho vybírat?
Nebojte, nejste v tom sami. I já pár let zpátky, když jsem začínala, jsem z toho byla trochu rozpačitá. Nebo trochu víc. Kolik čeho potřebuju, na co je tohle a na to támhleto? Nicméně jakmile se dostanete přes základ, pochopíte, že je to stále to samé dokola. Všichni výrobci opakují stále to samé, jen sem tam přijdou s nějakou novou vychytávkou.
Co chceme od plenky? Aby byla dostatečně savá a aby uchránila svrchní oblečení dítěte, tj. aby byla nepromokavá.
Obecně máme v látkování DVĚ možnosti:
- savou a nepromokavou vrstvu oblékáme zvlášť
- savou a nepromovakou vrstvu oblékáme v jednom kusu, tzv. plenkové systémy
Níže v bodech rozepíšu v krátkosti jaké jsou obecně možnosti.
1) Savá a nepromokavá vrstva zvlášť
(potřebujete orientačně 5-8 svrchních kalhotek a cca 20-25 ks savých plenek):
- zajišťují, že plena nepromokne
- různé materiály: nejčastěji PUL (polyurethan), dále vlna (merino) či flís (100 % polyester)
- různé střihy: klasický na zapínání vpředu (na suchý zip / patentky), se zapínáním na bocích, natahovací
- při jednotlivých přebaleních měníte pouze savou vrstvu, svrchní kalhotky berete čisté pouze při znečištění od stolice nebo když začnou být cítit
- čtvercová plena - klasika našich maminek a babiček, která ale i v dnešní době má své moderní pojetí. Nejlevnější varianta
- vícevrstvá plena (prefold) - vylepšená čtvercová plena s lepšími savými vlastnostmi
- tvarovaná plena (preflat) - objev posledních pár let. Naprosto štíhlá skvělá plenka, objemově podobná jednorázovce. Je však nutné ji sepnout snapi sponkou (více info o snapi sponce níže)
- vkládací plena - i vkládací plenu lze použít jako samostatnou savou vrstvu (například u malinkých dětí) či jako element pro doplnění jakékoliv jiné plenky
- kalhotková plena - doporučuji zejména pro použití na noc. Jsou extrémně savé, ale savost je vykoupena objemem (dělají větší zadeček)
2) Vše v jednom kusu - plenkové systémy
(potřebujete orientačně 20-25 ks):
(teď se prosím neděste, bude to o zkratkách z angličtiny, ale nejedná se o nic složitého)
- AIO - z anglického all-in-one. Plenka vše v jednom, savá a nepromokavá část k sobě na pevno přišitá, nejdou jedna od druhé oddělit. Nejjednodušší, ale zároveň nejnákladnější varianta
- Kapsová plena - plenka s kapsou, do které si můžete zvolit jakoukoliv savou část - vkládačku, čtverec, vícevrstvou plenu. Některé jsou prodávané s výplní a jiné bez.
- SIO / AI2 - z anglického snap-in-one neboli all-in-two. Nejkomplexnější kategorie, kdy každý výrobce může tento systém pojmout trochu jinak. Existuje jich opravdu velké množství, vždy doporučuju číst popisek daného produktu pro lepší orientaci. Obecně jde o to, že plena se skládá ze dvou kusů, tj. svrchní a savé části, které k sobě pasují například patentkem. Drtivá většina systémů různých značek jsou však kompatibilní se značkami jiných systémů!
Jednotlivé varianty látkových plen mezi sebou můžete snadno kombinovat (= není nutné jít například JEN cestou AIO nebo JEN čtverců).
3) Doplňky
V doplňcích bych ráda zmínila především separační vrstvu (neboli separační plenu). Ta slouží především k tomu, aby Vám usnadnila práci při manipulaci s výkaly (jednorázovou můžete vyhodit, doporučuji především u novorozených a plně kojených dětí, které mají vaječinu - řídkou stolici). Dále je skvělá v tom, že separuje vlhkost a díky tomu je zadeček miminka v suchu stejně tak, jako slibují výrobci produktů jednorázových. Separační plenky jsou buď jednorázové (bambusové, viskózové, celulózové) nebo znovu použitelné - pratelné (flísové). Záleží na Vás, které variantě dáte přednost a jestli vůbec. Některé maminky pro své děti separační plenky nevyužívají vůbec.
Dalším důležitým doplňkem je snappi sponka, kterou vyžijete především budete-li používat např. vícevrstvé či čtvercové pleny na různé sklady, kalhotkové plenky na snappi sponku nebo tvarované pleny (tzv. "preflaty"). Slouží k fixaci plenky a nahrazuje dříve používaný zavírací špendlík.
Vhodným doplňkem k látkování jsou i pratelné přebalovací podložky a pytel na plenky, ať už malý, který můžete využít třeba na cestách, či velký pro skladování použitých plen u Vás doma. Pytle na plenky jsou univerzální věc, využijete je totiž například také jako pytlík na plavky, boty, či jiné oblečení.
A jak tedy začít?
Pro začátek Vám doporučuji začít postupně, kupte si co Vám padne do oka, pár kousků a uvidíte. Vyzkoušejte, který materiál nebo provedení se Vám líbí a Vašemu dítěti padne.
Na plné látkování doporučuji mít k dispozici alespoň 20-25 denních přebalení a 5 přebalení na noc za předpokladu, že budete prát pleny jednou za 2-3 dny. Zde bych chtěla upozornit, že množství potřebných plen závisí ve velké míře na stáří dítěte. Pro novorozené miminko tak můžete potřebovat plenek více, naopak pokud budete plenky pořizovat již pro starší dítě, můžete si vystačit i s nižšími počty. Pokud ohledně množství tápete, kontaktujte mě prosím na e-mail a ráda s Vámi počet plenek proberu.
Uvažujete-li o částečném látkování v kombinaci s jednorázovkami, je to určitě skvělý kompromis. Nikde není psáno ani dáno, že musíte striktně používat pouze jeden druh přebalování. Můžete třeba používat látkové plenky na doma a na cesty či na noc zvolit jednorázové. Pamatujte, že rozhodnutí je jen na Vás. Pro částečné látkování Vám bude stačit cca 10-15 denních přebalení.
Látkové pleny se perou jednou za 2-3 dny!
Pokud byste měli zájem o podrobnější informace, můžete si se mnou domluvit on-line či osobní konzultaci ZDARMA nebo si stáhněte náš nový E-BOOK, kde najdete k látkování a údržbě plen vše, co do začátku potřebujete vědět.
Těším se, že Vás brzy přivítáme do našeho látkovacího týmu!
Vaše Jana z Látkovek